Jak zacząć biegać po górach? Kilka wskazówek na start

Bieganie po górach- to całkiem inny rodzaj wysiłku niż jogging po utwardzonych ścieżkach w parku lub po asfalcie. Oprócz zmiany podłoża, dochodzi zmiana wysokości oraz częste podbiegi i zbiegi. Jak przygotować się do biegów górskich? Radzimy!

Jak zacząć biegać po górach?

  • Odpowiednio dobrany trening pozwoli zminimalizować ryzyko przeciążeń oraz przyczyni się do zbudowania optymalnej formy. Na początku swojej przygody z biegami zacznij od marszobiegów. Stopniowo zwiększając tempo i dystans. 

  • Pamiętaj o ćwiczeniach ogólnorozwojowych i siłowych. Trening biegowy wspieraj wizytami na pływalni i siłowni. Nie skupiaj się tylko na dolnych partiach ciała.

  • Zmieniaj podłoże, wybieraj trasy z dala od asfaltu i chodników.

  • Kup buty z bieżnikiem. Pozwolą już od pierwszych treningów zminimalizować ryzyko kontuzji. 

  • Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu podczas biegu. Niezbędnym może okazać sie zakup softflasków z kamizelką lub plackiem biegowym.

Więcej wskazówek i informacji o biegach górskich znajdziesz w artykule przygotowanym przez zespół Modern Forms – specjalistów od nagród sportowych. Czytaj więcej tutaj

Gdzie biegać po górach w październiku?

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę w biegach trailowych, bądź biegasz już od jakiegoś czasu przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych zawodów tego typu w październiku.

Bieg Beskidnika – większość tras położonych jest zlokalizowanych w Magurskim Parku Narodowym. To najmłodszy ale zarazem “najdzikszy” z parków narodowych. Niezwykły klimat biegu oraz piękno przyrody pozwoli przeżyć niesamowitą przygodę biegową.

Organizatorzy przygotowali 4 trasy: 6 km, 21 km, 42 km, 73 km 

Maraton Bieszczadzki –  góry, połoniny oraz zawody biegowe w samym sercu Bieszczad. Idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią biegać i oglądać piękne panoramy górskie.

Trasy biegowe przygotowane są na każdy poziom zaawansowania. Ściganie możemy rozpocząć na 4 trasach oraz różnym poziomie nachylenia terenu: 14,26,52,90 km

Łemkowyna Ultra Trail-  na stronie organizatora możemy przeczytać, że “ to coś więcej niż bieg”. Zawody odbywają się w beskidzie niskim, błotnistym oraz dzikim paśmie górskim. W zależności od wybranego dystansu w ciemnych lasach możesz spędzić od jednej do nawet dwóch nocy. Organizatorzy przygotowali 5 wariantów trasy rozpoczynając od 30 km trasy, a kończąc na 150 km. 

Chcesz zobaczyć jak wyglądają zawody w biegach górskich? Sprawdź relację z biegu Pogórze UltraTrail na Podkarpaciu. PUT to całkiem świeża impreza na biegowej mapie, ale już zebrała mnóstwo pozytywnych opinii. Organizatorzy dali z siebie wszystko!

Dowiedz się więcej o biegu po malowniczym pogórzu

Uczestnicy biegu Pogórze Ultra Trail na tle lasu
Uczestnicy biegu Pogórza Ultra Trail na ściance
Uczestniczki biegu z nagrodami
Uczestnicy i uczestniczki biegu na asfaltowej nawierzchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *