Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/modernforms/ftp/ZAPLECZE/planujbieg.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/modernforms/ftp/ZAPLECZE/planujbieg.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/modernforms/ftp/ZAPLECZE/planujbieg.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3615
Organizacja zawodów biegowych - poradnik krok po kroku
REKLAMA Modernforms - producent Medali i Statuetek na zamówienie Modernforms - producent Medali i Statuetek na zamówienie
Kosztorys biegu
Koszty organizacji biegu
23 marca 2022
Biegacze na tle zachodzącego słońca
Imprezy biegowe – przegląd najciekawszych wydarzeń na świecie i w kraju
26 sierpnia 2022

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, a z roku na rok organizowanych jest coraz więcej imprez biegowych na różnych dystansach – od kilku kilometrów do maratonów.

Zawody biegowe mają na celu przede wszystkim popularyzację zdrowia i zdrowego stylu życia, propagowanie tej dyscypliny sportowej oraz promocję miejsca (miasta, regionu) czy przedsięwzięć (w tym charytatywnych). Szczegółowe cele stawia organizator imprezy biegowej i różnicuje je w zależności od jej charakteru i okoliczności.

Organizacja biegu – o czym trzeba pamiętać?

Określenie celu imprezy

Zanim przystąpi się do jakichkolwiek działań związanych z organizowaniem biegów należy jasno określić ich cel. Impreza biegowa może być powiązana z dowolnym wydarzeniem lokalnym, akcją charytatywną lub przeciwnie – być odrębnym wydarzeniem. Jasne określenie celów imprezy z odpowiednim (nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) pozwoli na zapewnienie wystarczającej ilości środków na jej realizację.

Zapewnienie finansowania

Według organizatorów imprez biegowych największy koszt związany jest z opracowaniem szczegółowego projektu organizacji ruchu. Organizacja bezpiecznych zawodów wymaga zaangażowania różnych środowisk: od służb mundurowych (policja) i medycznych (lekarz i ratownicy medyczni) po urzędników i wolontariuszy. Warto postarać się o współpracę w ramach wolontariatu.

Uczestnicy biegów zazwyczaj wpłacają „wpisowe”, czyli opłatę, z której pokrywanych jest większość kosztów imprezy.

Koszty imprezy biegowej

Główne koszty imprezy biegowej związane są z:

 • przygotowaniem planu zawodów i projektu trasy,
 • zapewnieniem opieki medycznej dla uczestników i kibiców,
 • zabezpieczeniem i oznakowaniem trasy,
 • przygotowaniem (wyznaczenie, zabezpieczenie, nagłośnienie) startu i mety,
 • przygotowaniem szatni i depozytu dla uczestników,
 • zapewnieniem toalet, umywalni i pryszniców,
 • zapewnieniem opieki medycznej biegaczom i obserwatorom,
 • zapewnieniem bezpieczeństwa podczas zawodów (służby porządkowe, mundurowe),
 • zapewnienie sprawnie działającego biura zawodów, informacji, obsługi technicznej,
 • obsługą biegów (sędziowie, asystenci)
 • przygotowaniem nagród – medali, statuetek, upominków, dyplomów.

Promocja imprezy biegowej

Każda impreza sportowa (również zawody biegowe, maratony) musi zostać odpowiednio wypromowana – nie wystarczy sama organizacja i atrakcyjne nagrody, by przyciągnąć oczekiwaną liczbę uczestników. Dobrze przemyślany plan promocji biegów zagwarantuje nie tylko przyciągnięcie uwagi potencjalnych uczestników, ale również pozyskanie ewentualnych sponsorów.

Kampania informacyjna o imprezie biegowej muszą zostać udostępnione z odpowiednim wyprzedzeniem przede wszystkim po to, by umożliwić chętnym biegaczom przygotowanie się do startu. Wiadomość o organizowanych biegach należy powtarzać wielokrotnie – warto zapraszać do wzięcia udziału w wydarzeniu w kontekście świetnej zabawy i święta.

Przygotowanie trasy

Każdy bieg – nawet najkrótszy – wymaga odpowiedniego przygotowania trasy w najmniejszych szczegółach. Jeśli ma przebiegać przez główne ulice i arterie, konieczne jest zdobycie odpowiednich pozwoleń oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom na każdym etapie. W zależności od rozmiaru imprezy i przewidywanej ilości biegaczy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dobre przygotowanie startu oraz mety.

Przed zawodami biegowymi warto zrobić odprawę i przydzielić każdemu członkowi zespołu organizacyjnego konkretne zadania. Każda osoba z obsługi musi być „oznakowana” tak, aby biegacze i kibice nie mieli wątpliwości, do kogo w każdej chwili mogą się zwrócić o pomoc.

Pakiety startowe dla biegaczy

Przygotowanie pakietów startowych dla biegaczy nie tylko ułatwi organizację biegów (każdy uczestnik powinien mieć koszulkę z numerem), ale również znacznie podniesie atrakcyjność zawodów. Do pakietu startowego dla biegaczy (oprócz oznakowanej kamizelki czy koszulki) warto dodać materiały promocyjne, informatory lub gadżety związane z charakterem imprezy.

Oprawa imprezy biegowej

Organizator imprezy biegowej powinien dołożyć wszelkich starań (oczywiście w miarę możliwości finansowych) o zapewnienie odpowiedniej oprawy. Zawody to nie tylko sam bieg– to również moment wręczania nagród i wyróżnień . Warto zadbać o eleganckie medale sportowe czy gustowne, personalizowane statuetki dla biegaczy, które swoim wyglądem mogą nawiązywać do charakteru imprezy. Wszyscy uczestnicy imprezy biegowej – nie tylko zwycięzcy – powinni dostać choćby pamiątkowy medal sportowy i dyplom, które będą pamiątką na długi czas i zachęcą do podjęcia wyzwania w kolejnych cyklach zawodów.

Organizując biegi warto zadbać również o napoje dla uczestników i posiłek. W zależności od charakteru imprezy można przygotować również atrakcje dla kibiców – stoiska z żywnością, słodyczami, festyn muzyczny czy rozrywkę dla dzieci.

Jak zorganizować biegi infografika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *