Imprezy biegowe – przegląd najciekawszych wydarzeń na świecie i w kraju

Biegacze na tle zachodzącego słońca

Bieganie to popularna dyscyplina sportu. Miliony ludzi na całym świecie przynajmniej dwa, a czasem nawet cztery razy w tygodniu zakładają buty biegowe i ruszają na trening. Dotyczy to zarówno amatorów, jak i osób traktujących tę dyscyplinę sportu profesjonalnie. Realizacji drugiego z podejść sprzyja ogromny wybór imprez biegowych. Wbrew pozorom nie wszystkie podchodzą do tematu biegów całkowicie poważnie…

Oto zestawienie 10 najciekawszych biegów, w których pokonanie trasy połączone zostało z dodatkowymi atrakcjami, wyzwaniami, przeszkodami. W niektórych przypadkach to nie dystans – zaczynający się już od 400 metrów – stanowi największą próbę siły i wytrwałości. Choć i w tej kwestii znajdzie się coś dla naprawdę długodystansowców.

Top 10 najciekawszych biegów na świecie:

 
bieg-zona-na-plecach

Bieg z żoną na plecach

To coś dla kochających biegać, którym trudno rozstać się z żoną na czas zawodów. Mężczyźni chcący włączać w swoją pasję partnerkę mogą zdecydować się na udział w biegu… z żoną na plecach. Tradycja tego nietypowego biegu narodziła się w Finlandii, a dotarła do Polski za sprawą partnerstwa między Uniejowem i fińskim Sonkajarvi. Rywalizacja odbywa się na dystansie 250 m. Technika oraz sposób noszenia żony są dowolne – ważne by były bezpieczne. Panie oczywiście startują w kaskach, a całe wydarzenie odbywa się pod czujnym okiem sanitariuszy.

Krispy Kreme Challenge

Krispy Kreme Challenge to coś dla biegaczy-łasuchów. Osoby, które nie lubią dylematu – zjeść pączka, czy pobiegać – z pewnością powinny zainteresować się tą nietypową, choć pyszną rywalizacją. Tradycja tego biegu wywodzi się z Raleigh w Karolinie Północnej. Rywalizacja w jego ramach polega na zjedzeniu 12 pączków i przebiegnięciu odległości 5 mil w czasie poniżej 1 godziny. Trasa biegu prowadzi wprost do sklepu Krispy Kreme.  Sama firma nie bierze udziału w organizacji wydarzenia. Impreza ma charakter charytatywny, a zebrane w jej trakcie środki przekazywane są szpitalowi North Carolina Children’s Hospital

biegacz-je-paczka
Bieg-na-Szpilkach

Bieg w szpilkach

Oto kolejna sportowa rywalizacja z przymrużeniem oka. W wydarzeniu biorą udział biegaczki, które zamiast w wygodnych butach biegowych, trasę pokonują w… szpilkach. Przed rozpoczęciem wydarzenia, każdej uczestniczce biegu zostaje zmierzony obcas – musi mierzyć co najmniej 8 cm. Trasa, którą pokonują biegaczki wynosi 100 m. Wydarzenia tego typu organizowane są podczas maratonów na całym świecie. W Polsce bieg w szpilkach odbywa się równolegle do Cracovia Marathon.

The Great Wall Marathon

The Great Wall Marathon to wyścig maratonowy, którego trasa wyznaczona jest wzdłuż i na przełęczy Huangyana. Jest on organizowany co roku, w trzecią sobotę maja, od 1999 roku. Uczestnicy mogą startować na czterech dystansach – zaczynając od maratonu a kończąc na biegu na 5 km. Na pokonanie królewskiego dystansu biegacze mają 10 godzin. Trasa prowadzi poprzez 20 000 kamiennych stopni, a także nierzadko przez luźne kamienie i żwir. W 2018 roku rywalizację wygrał Polak, Marcin Świerc. Osiągnął czas 3 h 14 min 34 s.

Great-Wall-4-5EAF
4-deserts-Grand-Slam

4Deserts Grand Slam

4Deserts Grand Slam to coroczna seria czterech 250-kilometrowych biegów przez pustynie na całym świecie: Atacama (Chile), Gobi (Mongolia), Namib (Namibia), Antarktyda. Wyścig odbywa się przez siedem dni. Dla uczestników przewidziane są noclegi, dostęp do gorącej wody, ogniska i pomoc medyczna. Biegacze ścigają się od kempingu do kempingu, podążając za flagami wytyczonymi przez organizatorów. Ukończenie biegu możliwe jest po przejściu wszystkich punktów kontrolnych na trasie. Utrudnieniem jest brak supportu – każdy biegacz przez czas zawodów musi sam nosić całą żywność, zapasy oraz sprzęt.

Bieg na skocznię narciarską

Kolejna nietypowa impreza biegowa przeznaczona jest dla miłośników biegów górskich. Idea Red Bull 400 zrodziła się w Austrii 2011 roku. Wydarzenie polega na odwrotnym wykorzystaniu skoczni narciarskiej. Start wspólny następuje w miejscu wypłaszczeniu skoczni. Meta znajduje się 400 m dalej na szczycie obiektu. W Polsce zawody odbywają się w Zakopanem.

skocznia-narciarska-ekstremalny-bieg-na-skocznię-foto-Getty-Images-scaled
iceman-przesieka

Przesiecki Bieg Icemana

Bieg Icemana to krótki, 10-kilometrowy bieg organizowany w Karkonoszach. Odbywa się w zimie, a jego uczestnicy pokonują trasę w samych szortach. Wydarzenie ma na celu promocję regionu oraz hartowanie organizmu.

HardaSuka Ultimate Triahtlon Challenge

Bieg HardaSuka Ultimate Triathlon Challenge pretenduje do miana jednego z najcięższych wydarzeń tego typu w Europie i na świecie. HardaSuka to mistyczna postać, krwiożercza bestia. Odnosząca się do niej nazwa idealnie oddaje charakter wydarzenia… Na jego uczestników czeka 5 km pływania, 240 kilometrów na rowerze, a na koniec 55-kilometrowy bieg. A to wszystko w pięknych okolicznościach polskich i słowackich Tatr.

harda-suka-tatry
Biegacze-bad-watter

Badwater 135 Ultramarthon- najtrudniejszy bieg na świecie

Trasa biegu to rekordowe 217 km w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Rywalizacja rozpoczyna się na wysokości 86 m, a kończy na 2548 m. Wydarzenie odbywa się w połowie lipca, gdy warunki pogodowe w rejonie są najbardziej ekstremalne – temperatura może osiąga aż 54 stopnie C. Niewielu ultramaratończyków jest w stanie go ukończyć. Wśród szczęśliwców, którzy stanęli na mecie jest też Polka. Patrycja Bereznowska wygrała rywalizację kobiet, ustanawiając rekord trasy z czasem 24 h 13 min 24 s.

Najdłuższy bieg świata

Wisienką na torcie zestawienia najciekawszych rywalizacji biegowych jest najdłuższy bieg świata, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Ultramaratonów w Atenach. Biegacze pokonują wymagającą atestowaną trasę, sprawdzaną wcześniej przez organizatora, dostosowaną do wielu kryteriów i wyśrubowanych wymogów. Dystans morderczego biegu wynosi aż 5000 km. Warto podkreślić, że i na jego trasie odciśnięty został polski ślad. Zostawił go Paweł Żuk. Ultramaratończyk zajął drugie miejsce z wynikiem 49 dni 6 godzin 27 minut i 2 sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *