Kiedy bieg jest imprezą masową?

Biegacze w czasie imprezy biegowej

Organizacja imprezy biegowej stanowi nie lada wyzwanie dla osób zaangażowanych w jej skuteczne przeprowadzenie. Problem to nie tylko logistyka, odpowiednie zabezpieczenie trasy biegowej czy spisanie regulaminu. Przed przystąpieniem do prac związanych z samym wydarzeniem, organizatorzy powinni sobie zadać pytanie o to, czy impreza powinna być zgłoszona jako biegowa impreza masowa.

Bieg jako impreza masowa

Biegi uliczne najczęściej nie są kwalifikowane jako impreza masowa. Jednakże, w przypadku popularnych wydarzeń biegowych (takich jak maratony w dużych miastach, np. Maraton Poznański) spotykane jest zgłaszanie ich jako imprez o charakterze masowym. Jest to o tyle istotne, że wybór formy prawnej jest kluczowy dla wszystkich kwestii logistycznych związanych z organizacją biegu ulicznego: od regulaminu na kompleksowym zabezpieczeniu trasy i zaplecza sanitarnego oraz medycznego kończąc.

Uczestnicy imprezy biegowej

Organizacja biegu przepisy

Zatem, przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czym jest impreza masowa? Kwestię tą reguluje art. 3 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z jej wytycznymi, poprzez imprezę masową rozumiemy imprezę masową artystyczno-rozrywkową czy masową imprezę sportową (w tym mecze piłki nożnej). Warto zwrócić uwagę na to, iż definicja z ustawy zawiera kilka wyjątków i wyłączeń. Z perspektywy organizacji biegu ulicznego najbardziej interesujący jest punkt mówiący o tym, że:

„Ze względu na charakter wydarzenia, imprezą masową nie jest też impreza organizowana w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, impreza sportowa organizowana dla sportowców niepełnosprawnych, impreza  sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowana na terenie otwartym, impreza zamknięta organizowana przez pracodawców dla ich pracowników”

Nagrody przyznawane w zawodach biegowych

Bezpieczeństwo zawodów biegowych

Zgodnie z definicją ustawy, za imprezę masową można uznać bieg lub maraton, w przypadku którego liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1 000. Szczególną uwagę należy także zwrócić na nieodpłatny, ogólnodostępny charakter imprezy w przypadku organizacji biegów ulicznych masowych.

Trzeba również pamiętać o konsekwencjach, które niesie ze sobą zarówno kwalifikacja zawodów biegowych jako imprezy masowej lub takiej, która podlega zarządcy drogi. Oba wiążą się z innymi wymaganiami odnośnie zabezpieczenia trasy biegowej, organizacji ruchu, zaplecza medycznego itd. Organizacja biegu ulicznego to duża odpowiedzialność i w przypadku niepewności warto zawsze skonsultować się z odpowiednimi organami lub radcą prawnym.

Sprawdź KOSZT ORGANIZACJI BIEGU https://planujbieg.pl/koszty-organizacji-biegu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *