Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, a z roku na rok organizowanych jest coraz więcej imprez biegowych na różnych dystansach – od kilku kilometrów do maratonów.
Zawody biegowe mają na celu przede wszystkim popularyzację zdrowia i zdrowego stylu życia, propagowanie tej dyscypliny sportowej oraz promocję miejsca (miasta, regionu) czy przedsięwzięć (w tym charytatywnych). Szczegółowe cele stawia organizator imprezy biegowej i różnicuje je w zależności od jej charakteru i okoliczności.
Organizacja biegu – o czym trzeba pamiętać?
Określenie celu imprezy
Zanim przystąpi się do jakichkolwiek działań związanych z organizowaniem biegów należy jasno określić ich cel. Impreza biegowa może być powiązana z dowolnym wydarzeniem lokalnym, akcją charytatywną lub przeciwnie – być odrębnym wydarzeniem. Jasne określenie celów imprezy z odpowiednim (nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) pozwoli na zapewnienie wystarczającej ilości środków na jej realizację.
Zapewnienie finansowania
Według organizatorów imprez biegowych największy koszt związany jest z opracowaniem szczegółowego projektu organizacji ruchu. Organizacja bezpiecznych zawodów wymaga zaangażowania różnych środowisk: od służb mundurowych (policja) i medycznych (lekarz i ratownicy medyczni) po urzędników i wolontariuszy. Warto postarać się o współpracę w ramach wolontariatu.
Uczestnicy biegów zazwyczaj wpłacają „wpisowe”, czyli opłatę, z której pokrywanych jest większość kosztów imprezy.
Koszty imprezy biegowej
Główne koszty imprezy biegowej związane są z:
- przygotowaniem planu zawodów i projektu trasy,
- zapewnieniem opieki medycznej dla uczestników i kibiców,
- zabezpieczeniem i oznakowaniem trasy,
- przygotowaniem (wyznaczenie, zabezpieczenie, nagłośnienie) startu i mety,
- przygotowaniem szatni i depozytu dla uczestników,
- zapewnieniem toalet, umywalni i pryszniców,
- zapewnieniem opieki medycznej biegaczom i obserwatorom,
- zapewnieniem bezpieczeństwa podczas zawodów (służby porządkowe, mundurowe),
- zapewnienie sprawnie działającego biura zawodów, informacji, obsługi technicznej,
- obsługą biegów (sędziowie, asystenci)
- przygotowaniem nagród – medali, statuetek, upominków, dyplomów.
Promocja imprezy biegowej
Każda impreza sportowa (również zawody biegowe, maratony) musi zostać odpowiednio wypromowana – nie wystarczy sama organizacja i atrakcyjne nagrody, by przyciągnąć oczekiwaną liczbę uczestników. Dobrze przemyślany plan promocji biegów zagwarantuje nie tylko przyciągnięcie uwagi potencjalnych uczestników, ale również pozyskanie ewentualnych sponsorów.
Kampania informacyjna o imprezie biegowej muszą zostać udostępnione z odpowiednim wyprzedzeniem przede wszystkim po to, by umożliwić chętnym biegaczom przygotowanie się do startu. Wiadomość o organizowanych biegach należy powtarzać wielokrotnie – warto zapraszać do wzięcia udziału w wydarzeniu w kontekście świetnej zabawy i święta.
Przygotowanie trasy
Każdy bieg – nawet najkrótszy – wymaga odpowiedniego przygotowania trasy w najmniejszych szczegółach. Jeśli ma przebiegać przez główne ulice i arterie, konieczne jest zdobycie odpowiednich pozwoleń oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom na każdym etapie. W zależności od rozmiaru imprezy i przewidywanej ilości biegaczy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dobre przygotowanie startu oraz mety.
Przed zawodami biegowymi warto zrobić odprawę i przydzielić każdemu członkowi zespołu organizacyjnego konkretne zadania. Każda osoba z obsługi musi być „oznakowana” tak, aby biegacze i kibice nie mieli wątpliwości, do kogo w każdej chwili mogą się zwrócić o pomoc.
Pakiety startowe dla biegaczy
Przygotowanie pakietów startowych dla biegaczy nie tylko ułatwi organizację biegów (każdy uczestnik powinien mieć koszulkę z numerem), ale również znacznie podniesie atrakcyjność zawodów. Do pakietu startowego dla biegaczy (oprócz oznakowanej kamizelki czy koszulki) warto dodać materiały promocyjne, informatory lub gadżety związane z charakterem imprezy.
Oprawa imprezy biegowej
Organizator imprezy biegowej powinien dołożyć wszelkich starań (oczywiście w miarę możliwości finansowych) o zapewnienie odpowiedniej oprawy. Zawody to nie tylko sam bieg– to również moment wręczania nagród i wyróżnień . Warto zadbać o eleganckie medale sportowe czy gustowne, personalizowane statuetki dla biegaczy, które swoim wyglądem mogą nawiązywać do charakteru imprezy. Wszyscy uczestnicy imprezy biegowej – nie tylko zwycięzcy – powinni dostać choćby pamiątkowy medal sportowy i dyplom, które będą pamiątką na długi czas i zachęcą do podjęcia wyzwania w kolejnych cyklach zawodów.
Organizując biegi warto zadbać również o napoje dla uczestników i posiłek. W zależności od charakteru imprezy można przygotować również atrakcje dla kibiców – stoiska z żywnością, słodyczami, festyn muzyczny czy rozrywkę dla dzieci.