Regulamin imprezy biegowej – co powinien zawierać?

Regulamin imprezy biegowej - poradnik

Organizacja atrakcyjnego biegu to nie tylko źródło ogromnej ilości pozytywnych emocji i realizacja fajnego pomysłu, ale również obowiązki i duża odpowiedzialność. Jednym z bardzo ważnych etapów przygotowań do imprezy jest opracowanie szczegółowego regulaminu biegu ulicznego i przygotowanie innych ważnych dokumentów.
Regulamin biegu to główny dokument, którego przygotowanie to obowiązek organizatora każdej imprezy biegowej. To w nim znajduje się zbiór wszystkich reguł, obowiązków i postanowień technicznych i organizacyjnych związanych z przebiegiem imprezy.

Pobierz PRZYKŁADOWY REGULAMIN BIEGÓW https://planujbieg.pl/materialy-do-pobrania/

Zawody biegowe

Co powinien zawierać regulamin biegu?

Cel imprezy

Określenie celu imprezy i charakteru biegu to przede wszystkim krok w stronę potencjalnych uczestników. Każde zawody biegowe – oprócz oczywistego celu, jakim jest umożliwienie rywalizacji sportowej – są źródłem wielu innych korzyści zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Mogą propagować nie tylko samą dyscyplinę sportową, ale i wspierać różnego rodzaju przedsięwzięcia, promować miasto czy region.

Dane organizatora

W regulaminie musi się znaleźć pełna nazwa organizatora imprezy, jego adres i dane kontaktowe. Warto również wymienić pełne dane sponsorów i jednostek patronujących zawodom.

Termin i miejsce imprezy

W tym punkcie należy określić dokładną datę zawodów biegowych oraz godzinę rozpoczęcia i przewidywanego czasu trwania biegów.

Przebieg i stopień trudności trasy

Ta informacja jest cenna przede wszystkim dla osób, które chcą wziąć udział w zawodach biegowych. Określenie przebiegu trasy oraz jej stopnia trudności

Opłaty startowe i informacje o pakietach startowych

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w zawodach biegowych muszą zostać poinformowani o kosztach, jakie są związane ze startem. Jeśli impreza ma charakter charytatywny – w tym punkcie można również zamieścić informację o tym, czyje konto zasilą pieniążki zgromadzone podczas imprezy.

Limit zawodników (o ile określono)

Informacja o limicie osób, które mogą wziąć udział w zawodach – dzięki niej zainteresowane osoby w odpowiednim momencie dokonają zgłoszenia.

Zasady przyjmowania zgłoszeń i rejestracji uczestników

Szczegółowy opis zasad przyjmowania zgłoszeń. W tym punkcie muszą się znaleźć informacje o procedurach oraz formie rejestracji.

Szczegółowy program imprezy

Program imprezy biegowej powinien być napisany w zrozumiały sposób jak najprostszym językiem. Transparentny program imprezy pozwoli uniknąć wszelkich nieporozumień w dniu zawodów.

Warunki uczestnictwa w biegach (dla osób pełnoletnich oraz nieletnich)

Warunki uczestnictwa w biegu powinny zawierać przynajmniej kilka rozwiniętych punktów:

  • sposób i termin zgłoszeń,
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
  • dane dotyczące wnoszonej opłaty,
  • informacja na temat zgody na udział osoby nieletniej w zawodach podpisanej przez rodzica/opiekuna w przypadku osoby nieletniej,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia uczestnika,
  • oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność lub odpowiedzialność prawnego opiekuna,
  • bezwzględne zobowiązanie zastosowania się do panujących zasad bezpieczeństwa,
  • informacja dotycząca dyskwalifikacji uczestnika,
  • ewentualna zgoda na otrzymywanie informacji handlowej od organizatora

Zasady korzystania z szatni i depozytu

Warto napisać kilka słów, które pomogą zawodnikom „odnaleźć się” w dzień zawodów i pozwolą uniknąć chaosu przed i po starcie.

Zasady klasyfikacji, informacje o nagrodach i zasadach ich przyznawania

Zasady klasyfikacji powinny być logiczne, podobnie informacje o nagrodach i zasadach ich przyznawania. Motywy uczestnictwa w biegach są różne, jednak po kilku tygodniach po zawodach zostają tylko medale i statuetki. Brak nagród lub problem z ich przyznawaniem może spotkać się z krytyką i odbić się na frekwencji podczas przyszłych biegów.

Zasady pomiaru czasu

Podobnie jak zasady klasyfikacji tak i zasady pomiaru czasu powinny być logiczne. Niby prosta rzecz, ale wszystko co nie jest sprecyzowane w regulaminie może być przez uczestników źle zinterpretowane i wprowadzić niepotrzebny bałagan.

Inne warunki i postanowienia organizatora.

Każde zawody mają trochę inny charakter, dlatego wszystkie elementy, które nie zostały opisane wcześniej powinny znaleźć się w tym punkcie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *